TEMSA Hakkında

50 yılı aşkın tecrübesiyle otobüs, midibüs ve hafif kamyon üretiminde dünyanın lider markaları arasında yer alan TEMSA, 2020 yılı itibarıyla Sabancı Holding ve PPF Group (Skoda Transportation) ortaklığı çatısı altında faaliyet göstermeye başladı.

Şirketin Adana'da 500.000 m²’lik alana kurulu fabrikasında, 1.400 çalışanıyla 4.000 adet otobüs ve midibüs, 7.500 adet hafif kamyon olmak üzere yılda tek vardiyada toplam 11.500 adet araç üretilmektedir. Fabrikada Maraton ve Safir şehirlerarası yolcu ve turizm otobüsleri, Prestij midibüsleri ile şehir içi toplu taşımacılık için üretilen Avenue otobüsler, ayrıca Amerika için TS35, TS30, TS45 ve Avrupa için Avenue, LD, Midi Coach segmentinde ise MD9 otobüsleri üretilmektedir.

Dünyanın 66 ülkesinde 15 bine yakın aracı yollara çıkaran TEMSA, ürettiği araçları Fransa, Almanya, İngiltere, İtalya, Avusturya, İsveç, Litvanya ve Benelüks gibi Avrupa ülkelerinin yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri ve çeşitli Türk cumhuriyetlerine ihraç etmektedir. Şirket ayrıca her yıl cirosunun yaklaşık yüzde 4’ünü Ar-Ge çalışmalarına ayırmaktadır.

Elektrikli araçlar konusunda dünyada oyun kurucu şirketler arasında yer alma vizyonuyla faaliyetini sürdüren TEMSA, kardeş şirketi Skoda Transportation’ın da teknoloji gücü ve bilgi birikimiyle, Avrupa’da, sürdürülebilirlik liginin en üst sıralarındaki şehirlerine elektrikli araçlarını ihraç etmeyi sürdürüyor.

 • Üretime Başlama Tarihi

  1987

 • Lokasyon

  ADANA

 • Kapasite

  10.500

 • İstihdam

  1274

www.temsa.com