Ford Otosan

Ford Otosan Hakkında

Türkiye’nin otomotiv sektöründeki öncü şirketi Ford Otosan, 1959’da kurulduğu günden beri topluma fayda sağlayan yenilikçi ürün ve hizmetler sunmak için çalışıyor. Ford Motor Company ve Koç Holding’in 1997 yılında eşit oranda hisseye sahip oldukları, halka açık bir şirket olan Ford Otomotiv Sanayi A.Ş, ticari araç üretim ve ihracatının yanı sıra Ford marka otomobillerin Türkiye’ye ithaliyle, satış ve satış sonrası hizmetlerini gerçekleştiriyor.

“Türkiye’nin en değerli ve en çok tercih edilen sanayi şirketi olmak” vizyonuyla yola çıkan Ford Otosan, Kocaeli’deki Gölcük ve Yeniköy, Ford Otosan Eskişehir Fabrikası, İstanbul Sancaktepe’de Yedek Parça Dağıtım Merkezi ve Ar-Ge Merkezi olmak üzere beş tesiste faaliyet gösteriyor. Toplam 455.000 araç, 80.000 motor ve 140.000 aktarma organı üretim kapasitesine sahip Ford Otosan, 14.500’den fazla çalışanıyla Türk otomotiv sektöründe istihdam lideri konumunda bulunuyor.

Uzun yıllardır otomotiv sektörünün ve Türkiye sanayisinin ihracat şampiyonu Ford Otosan, 2021’de beş kıtada 96 ülkeye araç ve yedek parça ihraç ederek 6.2 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi.

1961 yılında Türk otomotiv sektöründeki ilk Ar-Ge çalışmalarının öncüsü olan Ford Otosan, 1.900’e yaklaşan Ar-Ge çalışanıyla, bir aracı komple tasarlama, geliştirme ve test etme yeteneklerine ve altyapısına sahip ‘Türk otomotiv şirketi’ olarak sektöründe sayılı markalar arasında yer alıyor.

Geleceğin elektrikli-bağlantılı-otonom teknolojisi için bugünden yola koyulan Ford Otosan, 2021 yılında açıkladığı yatırımlarla gelecek vizyonunu ortaya koydu. Avrupa’nın en güçlü ve Türkiye’nin ilk elektrikli ticari aracı Ford E-Transit’i üreten Ford Otosan, E-Transit sayesinde batarya montajı dahil Türkiye’de üretilen ilk tam elektrikli ticari aracın üretim sorumluluğunu üstlendi. Elektrik enerjisinin tamamını yüzde 100 yenilenebilir kaynaklardan elde eden Kocaeli Fabrikaları’nda üretilen E-Transit, Ford Otosan’ı Ford’un Avrupa’daki elektrikli ticari araç üretim üssüne dönüştürecek.

Yaptığı yatırımlar ve hayalini kurduğu gelecek vizyonuyla çalışan Ford Otosan, yarattığı değerler ve topluma sunduğu faydalarla da, her zaman Türkiye’deki otomotiv sektörünün öncüsü olmayı hedefliyor. Şirket sürdürülebilirlik başlığı altında çevresel ve sosyal alanlarda pek çok faaliyet yürütüyor. Ar-Ge ve inovasyon alanındaki çalışmalarıyla çevre dostu teknolojiler üreten Ford Otosan, otomobil sektöründe istihdamda kadın liderliği pozisyonunu da toplumsal cinsiyet eşitliği alanındaki pek çok projesiyle devam ettiriyor.

 • Üretime Başlama Tarihi

  1983, 2001, 2014

 • Lokasyon

  ESKİŞEHİR, GÖLCÜK/KOCAELİ, YENİKÖY/KOCAELİ

 • Kapasite

  455.000

 • İstihdam

  13.724

fordotosan.com.tr