Mercedes-Benz Türk

Mercedes-Benz Türk Hakkında

1967 yılında Daimler-Benz AG’nin % 36 ortaklığı ile Otomarsan unvanıyla İstanbul Davutpaşa’da kurulmuştur. Marka, efsanevi O302 tipi otobüslerin üretimine kuruluşundan yalnızca bir yıl sonra, 1968 yılında başlamıştır. 1970 yılında ilk ihracatını gerçekleştiren şirket, 1984 yılında Mercedes-Benz Türkiye Genel Mümessili olmuştur. Şirket, 1984 yılında Türkiye'nin büyüme potansiyelini göz önünde bulundurarak Anadolu’ya yatırım yapma kararı almış, 1986 yılında yatırım kararının meyvesi olan Aksaray Kamyon Fabrikası’nı açarak kamyon üretimine başlamıştır.

Otomarsan’ın ticari unvanı, Türkiye ve ihracat yaptığı ülkelerde gördüğü itibar ve kabul neticesinde 1990 yılında Mercedes-Benz Türk A.Ş. olarak değişmiştir. Daimler Truck AG’nin Mercedes-Benz Türk sermayesindeki payı % 67’dir.

Mercedes-Benz Türk, 2020 yılına kadar Mercedes-Benz marka hafif ticari araçların ve Daimler Truck AG çatısı altındaki tüm otomobil markalarının ithalatını ve satışını da gerçekleştirmiştir. Ana şirketi Daimler Truck AG’nin tüm dünyada başlattığı yeni yapılandırma süreci ile birlikte Mercedes-Benz Türk A.Ş., 01.01.2020 itibarıyla Kamyon ve Otobüs gruplarından sorumlu olarak Daimler Truck AG çatısı altında yasal bağımsızlığı olan “Daimler Truck AG” şirketi altında faaliyetlerine devam etmektedir.

1.3 milyar avroyu aşan yatırım hacmiyle Mercedes-Benz Türk A.Ş. bugün Türkiye’nin en büyük yabancı sermaye yatırımlarından biridir ve 6.300’ü aşkın personel istihdam etmektedir.

Günümüzde yurt içi pazarında satış yapmak ve uluslararası pazarlara ihraç etmek üzere İstanbul Hoşdere Fabrikası’nda şehir içi ve şehirler arası otobüsler, Aksaray Fabrikası’nda ise ağır sınıf kamyonlar ve çekiciler üreten Mercedes-Benz Türk; ana şirketi Daimler Truck AG’nin üretim ve AR-GE ağının önemli bir parçası konumundadır.

 • Üretime Başlama Tarihi

  1968, 1985

 • Lokasyon

  İstanbul, Aksaray

 • Kapasite

  22.000

 • İstihdam

  6.307

mercedesbenzturk.com.tr