Otokar

Otokar Hakkında

Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar, 1963'ten bu yana kendi teknoloji, tasarım ve uygulamaları ile müşterilerinin ihtiyaçlarına uygun özel çözümler sunuyor. Sakarya’daki 552.000 m²’lik alana kurulu fabrikasında 2000’den fazla çalışanıyla faaliyet gösteriyor.

Türkiye’nin önde gelen ticari araç ve savunma sanayisi üreticisi Otokar, ticari araç alanında otobüs ve hafif kamyon; savunma sanayisi için çeşitli tiplerde taktik tekerlekli ve paletli zırhlı araçlar ile kule sistemleri üretmektedir.

Yolcu taşımacılığı segmentinde şehir içi, servis ve turizm alanlarında 21 metreye kadar çeşitlenen geniş ürün gamıyla Otokar, faaliyet gösterdiği segmentlerin toplamında Türkiye’nin en çok satılan otobüs markası unvanını korumaktadır.

Kuruluşundan bugüne birçok ilke imza atan Otokar, uluslararası standartlarda yürüttüğü Ar-Ge çalışmalarıyla da ön plana çıkmaktadır. Şirket, son 10 yılda Ar-Ge faaliyetlerine cirosunun yüzde 8’ini ayırmıştır. Alternatif yakıtlı araçlar konusunda çalışmalarını sürdüren şirketin, Türkiye’nin ilk hibrit otobüsü ve ilk elektrikli otobüsünde imzası bulunmaktadır.

Ayrıca lojistik sektörü için 8,5 tonluk azami yük ağırlığına sahip olan Otokar Atlas kamyonlarını lisans altında üretmektedir.

Otokar çevre, sosyal ve yönetişim konularında yaptığı çalışmalarla 6 yıldır Borsa İstanbul’un Sürdürülebilirlik Endeksi’nde yer alan 61 şirketten biridir.

İklim değişikliği ve emisyonların yönetimi konularında Koç Holding’in 2050 Karbon Nötr Programı’ı doğrultusunda Otokar, alternatif yakıtlı araçlar, enerji verimliliği ve yeşil satın alma gibi çalışmalar yürütmektedir.

Otokar ayrıca, Koç Holding’in imzacısı olduğu Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi ve UN Women Kadının Güçlenmesi Prensiplerini benimser.

 • Üretime Başlama Tarihi

  1963

 • Lokasyon

  SAKARYA

 • Kapasite

  10.300

 • İstihdam

  2.258

otokar.com.tr commercial.otokar.com.tr