Honda Türkiye

Honda binek otomobillerinin üretim, ithalat ve pazarlaması ile Honda motosikletlerinin ithalat ve pazarlamasından sorumlu Honda Türkiye, 1992 yılında %50 - %50 ortaklıkla Anadolu Honda Otomobilcilik A.Ş. adı altında kuruldu.1997 yılı sonundan itibaren Honda’nın Civic modelinin seri üretimine başlayan şirket Ocak 2003 tarihinden itibaren Honda Türkiye A.Ş. olarak %100 Honda Motor Co. sermayesi ile faaliyetlerini sürdürmektedir. Gebze Şekerpınar´da bulunan fabrika, Honda´nın Avrupa´daki ikinci otomobil üretim tesisidir.

Fabrikanın üretim tesisleri ve ofisleri içeren kapalı alanlar toplamı 80.000 m2’dir.Araç sevkiyat sahası, motosiklet eğitim alanı ve yolların oluşturduğu açık alanlar ise 300.000 m2’dir. Yıllık üretim kapasitesi 50.000 araç olan Honda Türkiye Gebze Fabrikası’nda 770 kişi çalışmaktadır ve Civic Sedan modeli üretilmektedir. Civic Sedan modeli, Almanya,Polonya,Romanya gibi Avrupa ülkeleri başta olmak üzere Mısır ve İsrail’ e ihraç edilmektedir. Bunun yanında,Accord, Jazz,CRV,Civic Sedan ve Civic 5 Kapı modelleri için panel yedek parça üretimi gerçekleştirilip Avrupa ve Amerika’ya ihraç edilmektedir.

Honda Türkiye A.Ş. bünyesinde AR&GE bölümü faaliyet göstermektedir.Ana faliyetleri; Avrupa ve Türkiye’deki tedarikçileri malzeme ve parça tedariği açısından incelemek ve belirlemek, Global AR&GE ve Avrupa AR&GE’nin belirlediği standart ve teknik özellikler çerçevesinde bu malzeme ve parçaları onaylamak, Honda Türkiye tarafından üretilip satılan, aynı zamanda menşei ne olursa olsun Türkiye’de satılan Honda ürünlerinin kalite problemlerinin çözümünde koordinasyon sağlamaktır.

Honda Türkiye A.Ş. olarak vizyonumuz maksimum otomobil üretim kapasitesine ulaşmanın yanı sıra Türkiye, Avrupa ve komşu ülkelere otomobil ve satış sonrası hizmetleri sağlayarak Avrupa’nın iki Honda otomobil üretim ve dağıtım merkezinden biri olmak ve Türkiye’de kurduğumuz başarılı otomobil ve motosiklet satış ve pazarlama ağımızı geliştirerek devam ettirmektir.

www.honda.com.tr