OTOMOTİV SANAYİİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ İYİ UYGULAMALARI SEMİNERİ

İş sağlığı ve güvenliğinin önemi bilinci ile “Otomotiv Sanayiinde İş Sağlığı ve Güvenliği İyi Uygulamaları Semineri”nin ilkini Derneğimiz ve Kocaeli Sanayii Odası işbirliği ile gerçekleştirdik.

İş kazaları ile ilgili istatistiklere bakıldığında, dünyada her gün 1 milyon iş kazası olduğu, 4 bin 932 çalışanın işle ilgili hastalıklar ve bin 96 çalışanın ise iş kazası nedeni ile hayatlarını kaybettiği raporlanmaktadır. Ülkemizde ise her 6 dakikada bir iş kazası olmakta, her 6 saatte bir işçi hayatını kaybetmekte ve istatistikler her 2,5 saatte bir işçinin iş göremez hale geldiğini açıklamaktadır. Ülkemiz iş kazaları istatistiklerinde Avrupa'da ilk sırayı, dünyada ise 3. sırayı almaktadır. Otomotiv Sanayii Derneği üyeleri ise bu konuda yapmış oldukları çalışmalar ve iyi uygulamalar ile hem Türkiye hem de uluslararası düzeyde ödeller almakta ve örnek gösterilmektedir.

Konunun öneminin bilinci ile Derneğimiz bünyesinde sürdürülen İSG Çalışma Grubu faaliyetleri kapsamında üyelerimiz sosyal sorumluluk projesi gerçekleştirme kararı alarak, İSG konusunda yapmış oldukları çalışmaları ve iyi uygulamaları diğer paydaşlara aktarmayı hedefledi. Bu amaçla “Otomotiv Sanayiinde İş Sağlığı ve Güvenliği İyi Uygulamaları Semineri”nin ilki Derneğimiz ve Kocaeli Sanayii Odası (KSO) işbirliği ile KSO’da gerçekleştirildi.

Seminere otomotiv yan sanayi yöneticileri, İSG uzmanları ve iş güvenliğine ilgi duyan çalışanlar büyük ilgi gösterdi. KSO Genel Sekreteri Memet B. Turabi yapmış olduğu açılış konuşmasında, Kocaeli’nin ülkemizin sanayi ve üretim üssü konumunda olduğunu ve KSO olarak çevre ve İSG sanayi kuruluşlarının bilinçlendirilmesine ve farkındalığın arttırılmasına verdikleri önemi vurguladı. Açılışta konuşma yapan İş Sağlığı ve Güvenliği Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü  Başkanlığı (İSGÜM) Bölge Müdürü Hüseyin Sezek, Bölge Müdürlüğü ve Bakanlığın çalışmalarını, faaliyetlerini ve 2016-2017 yılları projelerini aktardı.  

Okan Üniversitesi İSG Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Hacer Kayhan “Davranış Odaklı İş Güvenliği Kültürü” konusundaki sunumunu yaparak eğitim ve farkındalık çalışmaları ile İSG kültürünün firmalarda oturtulabileceğini, bunun için de üst yönetimin muhakkak desteğinin alınması gerektiğini vurguladı. OSD İSG Çalışma Grubu Başkanı ve Tofaş İSG Yöneticisi Ayhan Aydın “Otomotiv Sanayi&İSG” konusundaki sunumunu yaparak TOFAŞ’ın uygulamalarını aktardı.

Seminerin öğleden sonraki programında ise Ford Otosan İSG Yöneticisi Bülent ÖZKAN, Karsan İSG ve Endüstriyel İlişkiler Yöneticisi Ersun ŞAHİN, Türk Traktör İSG Yöneticisi Selim ARUN ve  Oyak Renault İş Güvenliği Bölüm Şefi Cem SÜREN sırasıyla firmalarındaki İş Güvenliği uygulamaları konusunda sunumlarını yaptılar. Konuşmacılar kendi firmalarındaki İSG uyulamalarını ve iyi uygulama örneklerini katılımcılarla paylaştı.

“Otomotiv Sanayiinde İş Sağlığı ve Güvenliği İyi Uygulamaları” seminerleri farklı şehirlerde yeni işbirlikleri ile devam edecek...