OTOMOTİV SANAYİİ MECLİSİ, SEKTÖREL DEĞERLENDİRME İÇİN TOPLANDI

TOBB Türkiye Otomotiv Sanayi Meclisi, sektörün güncel gelişmelerini görüşmek üzere bir araya geldi. Meclis Başkanı Kudret Önen başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda, Meclis Üyesi, OSD Genel Sekreteri Osman Sever tarafından 2014 yılının sonuçları ve 2015 yılında sektörde öngörülen gelişmeler ile ilgili değerlendirmelerde bulunuldu. Bu senenin ilk 5 ayına ilişkin bilgilendirmelerde bulunan Sever, sanayinin seneye iyi başladığını, ihracatta da gidişatın olumlu olduğunu, ancak Mayıs ayındaki işçi hareketleri sebebiyle biraz sıkıntı yaşandığını ifade ederek, Haziran ayında pazarda yavaşlama trendi olduğunu belirtti.

Toplantının ikinci gündem maddesinde, Meclis Başkanı ve Üyeler, otomotiv sanayindeki işçi hareketlerini değerlendirdiler. İş durdurma eylemlerini sanayi açısından değerlendiren Meclis Başkanı Önen, olayların sanayi için iyi olmadığını, ülkenin ve sanayinin imajına zarar verdiğini belirtti.

Toplantıda ayrıca, TSE Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Vedat Demir, Bursa Yenişehir’de kurulmasına karar verilen TSE Test Merkezi için avan proje ihalesine çıkılmasına ilişkin bilgilendirmelerde bulundu. Demir, projelerin değerlendirilmesi süresinde sektörel derneklerinin de dahil olacağı bir “danışma kurulu” kurmayı planladıklarını belirtti.

Toplantının ikinci bölümünde, Motor ve Otomobil Mükemmeliyet Merkezi, Türkiye Otomotiv Sektörü Strateji Belgesi (2015-2018), Yeni Nesil Ticaret Anlaşmaları ve Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı Anlaşması (TTIP) değerlendirildi.

Toplantıda ayrıca, sektördeki mevzuat çalışmaları hakkında bilgilendirmede bulunuldu. Ağır Hizmet Euro V Araçlarının seri sonu tescil şartlarının uygulama ve denetimine ilişkin sürecin ana sanayii üzerindeki etkileri vurgulandı. Meclis üyeleri, Tip Onay Çerçeve Yönetmeliği doğrultusunda Türkiye’de uyumlaştırılmış olan 2007/46/AT mevzuatında yer alan ve 01.01.2016 tarihi itibariyle tescil edilebilecek EURO V Seri Sonu araç sayısının bir önceki yıl hizmete giren araç sayısının %30’unu geçmemesine yönelik 2007/46/AT Ek. VII. B hükmünün ivedilikle devreye alınması yönünde görüş bildirdi.