DÜNYA OTOMOTİV KONFERANSI (WAC)

Dünya Otomotiv Konferansı’nda geleceğin trendleri konuşuldu.

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Dünya Otomotiv Konferansı, İstanbul’da sektörün ileri gelenlerini bir araya getirdi. Otomotiv sektörünün nabzını tutan aynı zamanda teknolojik gelişmelerin de ele alındığı konferansta; Endüstri 4.0’dan, geleceğin otomobillerine, otomotiv sektöründeki iş gücünden elektrikli araçlara kadar çok sayıda gündem maddesi görüşüldü.

Otomotivde iş gücü yön değiştirdi.

Otomotiv sektörünün yakından takip ettiği Dünya Otomotiv Konferansı’nda ele alınan başlıklardan biri de çağın yeni endüstriyel vizyonu Endüstri 4.0’dı. Özellikle Avrupa’nın ağırlık verdiği Endüstri 4.0, insan gücüne oranla daha az maliyetli olmasıyla ön plana çıkıyor. Otomotiv sektörünün duayen ismi Ford Motor’un emekli üst düzey yetkilisi John Fleming; ‘Başta Uzakdoğu ülkelerinde, insan gücünün yerini Endüstri 4.0’a bırakmasıyla iş gücü Doğu’dan Batı’ya doğru yön değiştirecek. Türkiye, otomotiv sektöründe Endüstri 4.0’a ağırlık vererek bölgede bu alanda bir devrim yapacağının sinyallerini veriyor’’ dedi.

OSD adına Genel Sekreter Osman Sever'in açılış konuşmasını yaptığı ve "Global Ticarette Trendler ve Türk Otomotiv Sektörüne Olası Etkileri" panelinde konuşmacı olarak yer aldığı konferansa; Ford Otosan, Opel, Google, Tofaş Fiat, MAN, Oracle, Bosch, Türk Telekom, Ericsson, Birleşmiş Milletler, McKinsey & Company gibi çok sayıda yerli ve yabancı firma konuşmacı olarak katılmıştır.