5. ÖZEL SEKTÖR AR-GE MERKEZLERİ ZİRVESİ

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenen "5. Özel Sektör Ar-Ge Merkezleri Zirvesi" 27-28 Eylül tarihlerinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirildi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Dr. Faruk Özlü ve Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekçi tarafından başarılı Ar-Ge merkezlerine ödülleri verildi.

Törende konuşma yapan Özlü, şu anda 272 Ar-Ge merkezinde 27 bin 500 nitelikli personel çalıştığına işaret ederek, "Bu Ar-Ge merkezlerimiz tarafından 4 bine yakın patent başvurusu yapıldı, bin 100’ün üzerinde patentin tescili alındı." dedi.

Özellikle Ar-Ge'de ticarileşmeye daha fazla odaklanacaklarını vurgulayan Özlü, "Yürütülen Ar-Ge projelerinin meyvelerini toplamaya başlayacağız. Milletimizin yüzünü güldüren, firmalarımıza sıçrama yaptıran yeni teknolojileri geliştireceğiz ve ticari ürüne dönüştüreceğiz. Bunu sağlamak için Ar-Ge merkezlerinin performansını yakından takip ediyoruz." ifadesinde bulundu.

Ar-Ge liderlerinin ödüllendirildiği törende birincilik ödülünü Arçelik A.Ş., ikincilik ödülünü Vestel A.Ş., üçüncülük ödülünü ise Kordsa Global Endüstriyel İplik ve Kord Bezi San. Tic. A.Ş. aldı.

Sektörel bazda en başarılı Ar-Ge merkezleri ödüllerinde, Otomotiv Sektöründe birincilik ödülüne Tofaş Türk Otomobil Fabrikası A.Ş. layık görüldü.